27 Mayıs 2014 Salı

Yusuf Yerkel yerde yatan adama mı saldırdı?

Yusuf Yerkel olayıyla ilgili a haber'de olayın başlangıcını gösteren bir video yayınlandı. Bu video, o fotoğraf karesindeki statik durumun gerçeği yansıtmadığını mükemmel bir şekilde ortaya koyuyor. Şimdi olayın gelişimini saniye saniye inceleyelim:

00:23: Şahıs Mercedes jipe tekme atıyor.
00:24: Şahsın hareketini özel harekatçı farkediyor. Dönüyor ve hareketleniyor.
00:25: Özel harekatçı iki eliyle şahsı tutuyor. Bu sırada şahsa müdahale eden tek kişi, bu özel harekatçı. İki polis değil. 
00:26: Tek bir özel harekatçı, resmi araca tekme sallayan şahsın boğazını tutup onu sağa doğru sürüklemeye başlıyor. Bu sırada, bu özel harekatçı ve şahsın arkasında bir başka özel harekatçı da var gibi, ama daha sonra, şahıs yere düştüğünde müdahale eden ikinci özel harekatçı sağ tarafta beliriyor. O yüzden ikinci özel harekatçı, bu anda arkada (olayın gelişiminde solda) duran kişi mi, yoksa sağ taraftan bir başkası mı, onu anlayamadım.
00:28: Kameranın sol tarafından Yusuf Yerkel'in hızla sağa doğru, arbede halindeki bu şahısla özel harekatçıya doğru ilerlediğini görüyoruz. Yerkel'in hızına bakarak, eylemine birkaç saniye önce başladığı anlaşılıyor. Yani 00:20-23 arasında bu şahıs aracı tekmelerken Yerkel'e ana avrat küfretmiş ve Yerkel buna sinirlenmiş olabilir. Ama 00:28 itibarıyla sözkonusu şahıs hala yerde değil, özel harekatçıyla birlikte sağa doğru hareket ediyor. 00:28'de Yusuf Yerkel bu şahsa saldırmaya karar vermiş, sağ elini yumruk yaparak açmış, koşarak üstüne gidiyor. Yerkel'in saldırma kararını verdiği ve harekete geçtiği an 00:28'den önce, bu da net bir şekilde anlaşılıyor. 00:28'den sonra bu şahıs ayakta kalsa, özel harekatçı yere düşse dahi Yerkel ona saldıracak, bu kesin. 

00:30: Şahıs yere düşüyor. Yerkel bu sırada yetişiyor.
00:31: Yerkel şahsa ilk tekmesini savuruyor.
00:33: Yerkel şahsa ikinci tekmesini savuruyor. Bu sırada, sağdaki ikinci özel harekatçının da şahsa tekme attığını görüyoruz. Yerkel ikinci tekmesini savururken aynı zamanda dönüyor. Bu saniye içinde Yerkel'in şahıstan uzaklaştığını görüyoruz. Artık iki özel harekatçı tarafından tutulmakta olan şahsa saldırıya devam etmiyor. Yerkel'in şahsa fiili saldırısının 00:30 ile 00:33 saniyeleri arasında gerçekleştiğini görüyoruz. Ancak şahsın üstüne, ona saldırma amacıyla atılması, 00:28'den önce, muhtemelen 00:23 civarında başlıyor. 00:33 içinde Yusuf Yerkel şahsa sırtını tam olarak dönüyor.
00:34: Yusuf Yerkel şahıstan uzaklaşacak şekilde 2-3 adım atıyor ve şahısla arasında artık birkaç metre var. 

Olayın şöyle geliştiği İDDİA ediliyor:
- İki özel harekatçı bir şahsı yerde tutuyordu.
- Yusuf Yerkel, yerde, iki polis tarafından tutulan bir şahsa saldırdı.

Bu video bize olayın böyle GERÇEKLEŞMEDİĞİNİ açıkça gösteriyor:

- Yusuf Yerkel, haklı veya haksız, bir şahsa saldırdı.
- Bu sırada bir veya iki özel harekatçı polis de bu şahsa saldırdı.
- Yusuf Yerkel'in şahsa saldırısı, şahıs AYAKTA iken başladı.
- Aradan birkaç saniye geçtikten sonra şahıs yere düştü ve bu sırada Yerkel bu şahsa iki tekme savurdu.
- Yerkel, bu şahsa iki tekme attıktan sonra, saldırıyı sonlandırdı.
- Bütün olay 10 ila 11 saniye sürüyor.

Yusuf Yerkel olayında benim itiraz ettiğim nokta olayın, Yerkel'in sanki iki polise sözkonusu şahsı yere yatırmaları emrini verdiği ve sonra YERDE YATMAKTA OLAN ADAMA saldırdığı şeklinde takdim edilmesi. Olayı bu şekilde göstermeye çalışanlar YALAN SÖYLÜYORLAR. Yerkel sözkonusu şahsa saldırıyor, bunu kabul ediyorum, ama bu saldırısına, adam ayaktayken başlıyor, sonra adamın yerde yatar vaziyette olduğunu görünce, iki-üç saniye içinde saldırısını sonlandırıp geri dönüyor.

Saniye saniye, görüntüler ortada. İtirazı olan varsa buyursun.

Hiç yorum yok: